En Advokatbyrå i Härnösand och Sundsvall

Hanssons advokatbyrå etablerades i Härnösand den första januari 1938 av advokat Albert Hansson. Idag har vi kontor i Härnösand och Sundsvall och finns därigenom nära våra uppdragsgivare som främst är hemmahörande i Västernorrlands län men även i Hälsingland.

Vi företräder privatpersoner och företag i domstolar och vid myndigheter samt bistår med juridisk rådgivning. Vårt fokus är problemlösning. Vi har lång erfarenhet inom de rättsområden som vi verksamma inom och arbetar ständigt för att upprätthålla och utveckla vår kompetens.

Välkommen att kontakta oss!

Kontakta oss
Medarbetare
Advokat Sundsvall

Fredrik Burvall
Advokat/Delägare
fredrik@hanssonsadv.se

Arbetar med brottmål, civilrättsliga tvister, skadeståndsrätt, fastighetsrätt, socialrätt och familjerätt. Fredrik Burvall arbetar huvudsakligen i Sundsvall.

Erik Hansson
Advokat/Delägare
erik@hanssonsadv.se

Arbetar med brottmål, familjerätt och socialrätt. Erik Hansson arbetar huvudsakligen i Härnösand.

Jakob Lindgren
Advokat/Delägare
jakob@hanssonsadv.se

Arbetar med brottmål, socialrätt och familjerätt. Jakob Machuca arbetar huvudsakligen i Sundsvall och Hudiksvall.

Erika Wahlstedt
Paralegal
erika@hanssonsadv.se

Erika Wahlstedt arbetar både i Sundsvall och Härnösand..

Josefine Alvarsson
Biträdande jurist
josefine@hanssonsadv.se

Arbetar med asylrätt, familjerätt, socialrätt och målsägandebiträdesuppdrag. Josefine Alvarsson arbetar huvudsakligen i Härnösand.

Niklas Dernebo
Advokat
niklas@hanssonsadv.se

Arbetar som ombud för företag och privatpersoner i tvister om köpeavtal, kommersiella avtal, entreprenadavtal, hyresavtal, anställningsavtal, fastigheter (däribland fel i fastighet) och skadestånd. Arbetar även som ombud i ärenden om vårdnad om barn, barns boende och umgänge. Niklas Dernebo arbetar huvudsakligen i Sundsvall.
Advokat Sundsvall

Kontakta oss

Härnösand
Nybrogatan 5 b (Klicka här för karta)
871 30 Härnösand
0611 – 130 00
Fax: 0611 – 51 14 08

Sundsvall
Storgatan 20 C (Klicka här för karta)
852 30 Sundsvall
060 – 606 60 10
Fax: 060 – 123 223

info@hanssonsadv.se

background